Vicor Corporation V48B2T100BF3
V48B2T100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B2T100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V48B2T100BF3.pdf
Availability of V48B2T100BF3
QUANTITY
V48B2T100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B2T100BF3
Internal Part NumberEIS-V48B2T100BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B2T100BF3
Related LinksV48B2T, V48B2T100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B2T100BF3 Details Description
Related parts for V48B2T100BF3
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT M5.1 datasheet.pdf
ADAPTER MICRO MATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 12POS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 56POS SMD GOLD datasheet.pdf