Vicor Corporation V48B36C250BS2
V48B36C250BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B36C250BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V48B36C250BS2.pdf
Availability of V48B36C250BS2
QUANTITY
V48B36C250BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B36C250BS2
Internal Part NumberEIS-V48B36C250BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B36C250BS2
Related LinksV48B36, V48B36C250BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B36C250BS2 Details Description
Related parts for V48B36C250BS2
XFRMR LAMINATED 14.4VA CHAS MNT datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PELTIER PT4,7,F2,3030,TA,W6 datasheet.pdf
RES 619K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.29K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 30MA SNT6A datasheet.pdf