Vicor Corporation V48B3V3H150BN3
V48B3V3H150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B3V3H150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V48B3V3H150BN3.pdf
Availability of V48B3V3H150BN3
QUANTITY
V48B3V3H150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B3V3H150BN3
Internal Part NumberEIS-V48B3V3H150BN3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B3V3H150BN3
Related LinksV48B3V3, V48B3V3H150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B3V3H150BN3 Details Description
Related parts for V48B3V3H150BN3
IC CTRLR BALLAST 600V .5A 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 235MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
IC OPAMP CMOS 900KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
DIN-POWER SHELL HOUSING D18 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A TO277A datasheet.pdf