Vicor Corporation V48B3V3H150BS2
V48B3V3H150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B3V3H150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V48B3V3H150BS2.pdf
Availability of V48B3V3H150BS2
QUANTITY
V48B3V3H150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B3V3H150BS2
Internal Part NumberEIS-V48B3V3H150BS2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B3V3H150BS2
Related LinksV48B3V3, V48B3V3H150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B3V3H150BS2 Details Description
Related parts for V48B3V3H150BS2
RES ARRAY 9 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 8POS BK datasheet.pdf
OSC VCXO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT PAR 80MSPS 32QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 95UF 10% 500VDC RAD 4LD datasheet.pdf