Vicor Corporation V48B3V3M150BN2
V48B3V3M150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B3V3M150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V48B3V3M150BN2.pdf
Availability of V48B3V3M150BN2
QUANTITY
V48B3V3M150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B3V3M150BN2
Internal Part NumberEIS-V48B3V3M150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B3V3M150BN2
Related LinksV48B3V3, V48B3V3M150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B3V3M150BN2 Details Description
Related parts for V48B3V3M150BN2
RES SMD 3.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR .100 T/H datasheet.pdf
SERIAL GATEWAY TO ETHERNET P801 datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/03GR 5.9BX datasheet.pdf
D4JL-4NFA-C7-01 datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM T/H datasheet.pdf