Vicor Corporation V48B48C300BF
V48B48C300BF picture photo
Mfg. Part Number
V48B48C300BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48C300BF.pdf
Availability of V48B48C300BF
QUANTITY
V48B48C300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48C300BF
Internal Part NumberEIS-V48B48C300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48C300BF
Related LinksV48B48, V48B48C300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48C300BF Details Description
Related parts for V48B48C300BF
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC40B/AE40G/ASC40B datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 32SGL 3.18MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 1A 120V datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR M TERMINALS datasheet.pdf
TFLEX 6120 PC 9" X 9" datasheet.pdf