Vicor Corporation V48B48H250BS
V48B48H250BS picture photo
Mfg. Part Number
V48B48H250BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V48B48H250BS.pdf
Availability of V48B48H250BS
QUANTITY
V48B48H250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48H250BS
Internal Part NumberEIS-V48B48H250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48H250BS
Related LinksV48B48, V48B48H250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48H250BS Details Description
Related parts for V48B48H250BS
FERRITE CHIP 470 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 92A AC/DC datasheet.pdf
SWITCH CAP YELLOW datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V U2J 1210 datasheet.pdf