Vicor Corporation V48B48H300BN2
V48B48H300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48H300BN2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48H300BN2.pdf
Availability of V48B48H300BN2
QUANTITY
V48B48H300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48H300BN2
Internal Part NumberEIS-V48B48H300BN2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48H300BN2
Related LinksV48B48, V48B48H300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48H300BN2 Details Description
Related parts for V48B48H300BN2
RES 39 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
BANANA JACK PNL MNT YELLOW datasheet.pdf
IC DELTASIGMA MOD 16 BIT 8SOP GW datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SCR 800V 780A A-PUK datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf