Vicor Corporation V48B48M250BF2
V48B48M250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48M250BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V48B48M250BF2.pdf
Availability of V48B48M250BF2
QUANTITY
V48B48M250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48M250BF2
Internal Part NumberEIS-V48B48M250BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48M250BF2
Related LinksV48B48, V48B48M250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48M250BF2 Details Description
Related parts for V48B48M250BF2
FUSE BOARD MOUNT 1.25A 32VAC/VDC datasheet.pdf
RES 62 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS GOLD SMD datasheet.pdf
CABLE 19COND 12AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20-TSSOP datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf