Vicor Corporation V48B48T250BL2
V48B48T250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V48B48T250BL2.pdf
Availability of V48B48T250BL2
QUANTITY
V48B48T250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T250BL2
Internal Part NumberEIS-V48B48T250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T250BL2
Related LinksV48B48, V48B48T250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T250BL2 Details Description
Related parts for V48B48T250BL2
TRANS PNP 40V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208CQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf