Vicor Corporation V48B48T300B3
V48B48T300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T300B3
Brief Description
DC/DC CONVERTER 48V 300W
Datasheet Download
V48B48T300B3.pdf
Availability of V48B48T300B3
QUANTITY
V48B48T300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T300B3
Internal Part NumberEIS-V48B48T300B3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T300B3
Related LinksV48B48, V48B48T300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T300B3 Details Description
Related parts for V48B48T300B3
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 30POS DUAL KEY X datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
FOPC BOA 14DB FC/UPC BP SM datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5K OHM 16DIP datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf