Vicor Corporation V48B5H200BF2
V48B5H200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B5H200BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5H200BF2.pdf
Availability of V48B5H200BF2
QUANTITY
V48B5H200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5H200BF2
Internal Part NumberEIS-V48B5H200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B5H200BF2
Related LinksV48B5H, V48B5H200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B5H200BF2 Details Description
Related parts for V48B5H200BF2
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT5 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 48A TO-247 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM 406.35VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OPAMP CMOS RRIO SGL ZD SC70-5 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf