Vicor Corporation V48B5M200B
V48B5M200B picture photo
Mfg. Part Number
V48B5M200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5M200B.pdf
Availability of V48B5M200B
QUANTITY
V48B5M200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5M200B
Internal Part NumberEIS-V48B5M200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B5M200B
Related LinksV48B5, V48B5M200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B5M200B Details Description
Related parts for V48B5M200B
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN UMC RCPT STR SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf