Vicor Corporation V48B5M200BL3
V48B5M200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48B5M200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V48B5M200BL3.pdf
Availability of V48B5M200BL3
QUANTITY
V48B5M200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B5M200BL3
Internal Part NumberEIS-V48B5M200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B5M200BL3
Related LinksV48B5M, V48B5M200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B5M200BL3 Details Description
Related parts for V48B5M200BL3
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS datasheet.pdf
CABLE USB A-A MALE 3M 2.0 VERS datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 4.5V C SIZE ZINC datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG 5 OHM SPST 16DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL30H/AE30G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FLANGED W/1547 INS datasheet.pdf
INSERT W/O CONTACTS FEMALE 8POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 05/05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf