Vicor Corporation V48C12H150BG
V48C12H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C12H150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V48C12H150BG.pdf
Availability of V48C12H150BG
QUANTITY
V48C12H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12H150BG
Internal Part NumberEIS-V48C12H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12H150BG
Related LinksV48C12, V48C12H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12H150BG Details Description
Related parts for V48C12H150BG
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A TO252S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PNL ANGL SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
PCB TERM 5.08MM 2 POLE 14-24 AWG datasheet.pdf