Vishay/Dale RWR81S3160FSRSL
RWR81S3160FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3160FSRSL
Brief Description
RES 316 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3160FSRSL.pdf
Availability of RWR81S3160FSRSL
QUANTITY
RWR81S3160FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3160FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S3160FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3160FSRSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S3160FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3160FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S3160FSRSL
WASHER FLAT 1/2 STEEL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.55A SOT666 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 168VC DO13 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 25 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 18AWG RED datasheet.pdf