Vicor Corporation V48C12T75B
V48C12T75B picture photo
Mfg. Part Number
V48C12T75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V48C12T75B.pdf
Availability of V48C12T75B
QUANTITY
V48C12T75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12T75B
Internal Part NumberEIS-V48C12T75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12T75B
Related LinksV48C1, V48C12T75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12T75B Details Description
Related parts for V48C12T75B
CAP TANT 100UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM 1806 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.0B.302. FOR 2LV datasheet.pdf
BCZ 3.81/19/180LR SN BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN HDR 43POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf