Vicor Corporation V48C12T75BN3
V48C12T75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C12T75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V48C12T75BN3.pdf
Availability of V48C12T75BN3
QUANTITY
V48C12T75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C12T75BN3
Internal Part NumberEIS-V48C12T75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C12T75BN3
Related LinksV48C12, V48C12T75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C12T75BN3 Details Description
Related parts for V48C12T75BN3
HOOK MINI TEST CONN SET/10 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16S/AE16M/HDP16S datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 0.576 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 630VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf