Vicor Corporation V48C15C75B3
V48C15C75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15C75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15C75B3.pdf
Availability of V48C15C75B3
QUANTITY
V48C15C75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15C75B3
Internal Part NumberEIS-V48C15C75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15C75B3
Related LinksV48C1, V48C15C75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15C75B3 Details Description
Related parts for V48C15C75B3
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
TOOL DIESET FOR 456405-5 datasheet.pdf
LED 5000K 80CRI LM561B datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf