Vicor Corporation V48C15C75BL
V48C15C75BL picture photo
Mfg. Part Number
V48C15C75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15C75BL.pdf
Availability of V48C15C75BL
QUANTITY
V48C15C75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15C75BL
Internal Part NumberEIS-V48C15C75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15C75BL
Related LinksV48C1, V48C15C75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15C75BL Details Description
Related parts for V48C15C75BL
CAP MICA 27PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN PIC16F1947 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LACING TAPE POLY 0.085" BK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 165MA 3.45 OHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 4K OHM 12W datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X25MM datasheet.pdf