Vicor Corporation V48C15C75BN3
V48C15C75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15C75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15C75BN3.pdf
Availability of V48C15C75BN3
QUANTITY
V48C15C75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15C75BN3
Internal Part NumberEIS-V48C15C75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15C75BN3
Related LinksV48C15, V48C15C75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15C75BN3 Details Description
Related parts for V48C15C75BN3
IC BRIDGE 3PH 800V 130A MTK datasheet.pdf
CONN HEADER PROGRAMMABLE 18POS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.29A 228 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 50POS datasheet.pdf
RES 909K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.17K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf