Vicor Corporation V48C15E75B
V48C15E75B picture photo
Mfg. Part Number
V48C15E75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15E75B.pdf
Availability of V48C15E75B
QUANTITY
V48C15E75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15E75B
Internal Part NumberEIS-V48C15E75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15E75B
Related LinksV48C1, V48C15E75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15E75B Details Description
Related parts for V48C15E75B
IC REG LDO 1.8V/2.5V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 4P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf