Vicor Corporation V48C15H150BL2
V48C15H150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15H150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15H150BL2.pdf
Availability of V48C15H150BL2
QUANTITY
V48C15H150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15H150BL2
Internal Part NumberEIS-V48C15H150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15H150BL2
Related LinksV48C15, V48C15H150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15H150BL2 Details Description
Related parts for V48C15H150BL2
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC 2825 datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SPLICE 2WIRE 19-26AWG BLUE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 250V datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf