Vicor Corporation V48C15T150BG2
V48C15T150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C15T150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V48C15T150BG2.pdf
Availability of V48C15T150BG2
QUANTITY
V48C15T150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15T150BG2
Internal Part NumberEIS-V48C15T150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15T150BG2
Related LinksV48C15, V48C15T150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15T150BG2 Details Description
Related parts for V48C15T150BG2
IC MICRO MANAGER 10% 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
LED XPC 620NM RED/ORN 67.2LM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf