Vicor Corporation V48C24C75BG3
V48C24C75BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24C75BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24C75BG3.pdf
Availability of V48C24C75BG3
QUANTITY
V48C24C75BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24C75BG3
Internal Part NumberEIS-V48C24C75BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24C75BG3
Related LinksV48C24, V48C24C75BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24C75BG3 Details Description
Related parts for V48C24C75BG3
IC REG LDO 2.5V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR MOTION PASSIVE INFRARED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V X5R 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 5POS SMT 6.5MM datasheet.pdf