Vicor Corporation V48C24E150BL2
V48C24E150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24E150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V48C24E150BL2.pdf
Availability of V48C24E150BL2
QUANTITY
V48C24E150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24E150BL2
Internal Part NumberEIS-V48C24E150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24E150BL2
Related LinksV48C24, V48C24E150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24E150BL2 Details Description
Related parts for V48C24E150BL2
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TFLEX 350 9" X 9" datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 450V X7T 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 334MA 1.35 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
COMBO 13W3 M SOD G30 TIN datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf