KEMET C1206C271K2GACTU
C1206C271K2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C271K2GACTU
Brief Description
CAP CER 270PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C271K2GACTU.pdf
Availability of C1206C271K2GACTU
QUANTITY
C1206C271K2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C271K2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C271K2GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C271K2GACTU
Related LinksC1206C27, C1206C271K2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C271K2GACTU Details Description
Related parts for C1206C271K2GACTU
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TRF3705 datasheet.pdf
SENSOR PRESS 500PSIS M12 5V datasheet.pdf
HIGH TEMP INSULATED FLEX HEATER datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 3.26A Lighting eSIP-7F datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf