Vicor Corporation V48C24M150BN2
V48C24M150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24M150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V48C24M150BN2.pdf
Availability of V48C24M150BN2
QUANTITY
V48C24M150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24M150BN2
Internal Part NumberEIS-V48C24M150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24M150BN2
Related LinksV48C24, V48C24M150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24M150BN2 Details Description
Related parts for V48C24M150BN2
LABEL LSR POLYFN SILV 8.5 X 11" datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 171A SO-8FL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 900FPBGA datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf