Vicor Corporation V48C24M75BN2
V48C24M75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24M75BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V48C24M75BN2.pdf
Availability of V48C24M75BN2
QUANTITY
V48C24M75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24M75BN2
Internal Part NumberEIS-V48C24M75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24M75BN2
Related LinksV48C24, V48C24M75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24M75BN2 Details Description
Related parts for V48C24M75BN2
CONN CARD EXTEND 70POS 1MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SMINI3 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf