Vicor Corporation V48C24T150BG3
V48C24T150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C24T150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V48C24T150BG3.pdf
Availability of V48C24T150BG3
QUANTITY
V48C24T150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C24T150BG3
Internal Part NumberEIS-V48C24T150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C24T150BG3
Related LinksV48C24, V48C24T150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C24T150BG3 Details Description
Related parts for V48C24T150BG3
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RECOVERY 32-TQFP datasheet.pdf
IC RDS RBDS PRE-POOCESSOR 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
ID SENSOR RFID MODULE 1-HEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS SKTS datasheet.pdf