Vicor Corporation V48C28M150B2
V48C28M150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28M150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V48C28M150B2.pdf
Availability of V48C28M150B2
QUANTITY
V48C28M150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28M150B2
Internal Part NumberEIS-V48C28M150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28M150B2
Related LinksV48C28, V48C28M150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28M150B2 Details Description
Related parts for V48C28M150B2
IC QUAD DIFF COMP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 24SSOP datasheet.pdf
IC WIRELESS LAN PA 16-MLPQ datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.465" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1.5W 4020 datasheet.pdf