Vicor Corporation V48C28T150BG2
V48C28T150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28T150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V48C28T150BG2.pdf
Availability of V48C28T150BG2
QUANTITY
V48C28T150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28T150BG2
Internal Part NumberEIS-V48C28T150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28T150BG2
Related LinksV48C28, V48C28T150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28T150BG2 Details Description
Related parts for V48C28T150BG2
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 120KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
15 SIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf