Vicor Corporation V48C36H150BF
V48C36H150BF picture photo
Mfg. Part Number
V48C36H150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36H150BF.pdf
Availability of V48C36H150BF
QUANTITY
V48C36H150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36H150BF
Internal Part NumberEIS-V48C36H150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36H150BF
Related LinksV48C36, V48C36H150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36H150BF Details Description
Related parts for V48C36H150BF
FILTER LINE 12MH 1.6A TYPE 600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.8A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 2.6A 71 MOHM TH datasheet.pdf
CONTACT SOCKET SOLDER datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf