Vicor Corporation V48C36H150BF2
V48C36H150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C36H150BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36H150BF2.pdf
Availability of V48C36H150BF2
QUANTITY
V48C36H150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36H150BF2
Internal Part NumberEIS-V48C36H150BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36H150BF2
Related LinksV48C36, V48C36H150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36H150BF2 Details Description
Related parts for V48C36H150BF2
RES 100M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.1A FLIP-FET datasheet.pdf
LCD MODULE 16X2 CHAR REFL TN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LC/SC CONN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 120 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ANT GPS SV STM CENTER 149MHZ datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf