Vicor Corporation V48C36M150BG
V48C36M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C36M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36M150BG.pdf
Availability of V48C36M150BG
QUANTITY
V48C36M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36M150BG
Internal Part NumberEIS-V48C36M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36M150BG
Related LinksV48C36, V48C36M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36M150BG Details Description
Related parts for V48C36M150BG
CONN RCPT .100" 27POS GOLD T/H datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.54MM VERT datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE10-V0-1M datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 280MA 922 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W T18 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 97VC SOD57 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf