Vicor Corporation V48C36M150BS
V48C36M150BS picture photo
Mfg. Part Number
V48C36M150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36M150BS.pdf
Availability of V48C36M150BS
QUANTITY
V48C36M150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36M150BS
Internal Part NumberEIS-V48C36M150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36M150BS
Related LinksV48C36, V48C36M150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36M150BS Details Description
Related parts for V48C36M150BS
FIXED IND 47UH 2.6A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 3PS 22AWG .156 TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 15QFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
FET RF N-CH 20V 520MHZ USQ datasheet.pdf