Vicor Corporation V48C3V3E50BN
V48C3V3E50BN picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3E50BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V48C3V3E50BN.pdf
Availability of V48C3V3E50BN
QUANTITY
V48C3V3E50BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3E50BN
Internal Part NumberEIS-V48C3V3E50BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3E50BN
Related LinksV48C3V, V48C3V3E50BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3E50BN Details Description
Related parts for V48C3V3E50BN
EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 15PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
KIT WMLX-271 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
POWER SUPPLY INSULATED 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf