Vicor Corporation V48C3V3E75BN3
V48C3V3E75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3E75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3E75BN3.pdf
Availability of V48C3V3E75BN3
QUANTITY
V48C3V3E75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3E75BN3
Internal Part NumberEIS-V48C3V3E75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3E75BN3
Related LinksV48C3V, V48C3V3E75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3E75BN3 Details Description
Related parts for V48C3V3E75BN3
RES SMD 5.6 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES 412K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL LP 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 6.6A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS TYPE FR VERT datasheet.pdf