Vicor Corporation V48C3V3H75BN3
V48C3V3H75BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3H75BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3H75BN3.pdf
Availability of V48C3V3H75BN3
QUANTITY
V48C3V3H75BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3H75BN3
Internal Part NumberEIS-V48C3V3H75BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3H75BN3
Related LinksV48C3V, V48C3V3H75BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3H75BN3 Details Description
Related parts for V48C3V3H75BN3
IC COUNTER BINARY 6BIT 16SOEIAJ datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CLOCK CK505 DIFF PAIR 72QFN datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 12" 8A MED datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
PHOTOMOS(MOS FET) RELAY W/ SHOT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf