Vicor Corporation V48C3V3M50B2
V48C3V3M50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3M50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V48C3V3M50B2.pdf
Availability of V48C3V3M50B2
QUANTITY
V48C3V3M50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3M50B2
Internal Part NumberEIS-V48C3V3M50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3M50B2
Related LinksV48C3V, V48C3V3M50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3M50B2 Details Description
Related parts for V48C3V3M50B2
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/4-48" GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 600V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH 100A NON-F 3P UL98 datasheet.pdf