Vicor Corporation V48C3V3M75BG2
V48C3V3M75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3M75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3M75BG2.pdf
Availability of V48C3V3M75BG2
QUANTITY
V48C3V3M75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3M75BG2
Internal Part NumberEIS-V48C3V3M75BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3M75BG2
Related LinksV48C3V, V48C3V3M75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3M75BG2 Details Description
Related parts for V48C3V3M75BG2
IC REG LDO 9V 1A TO220FP-5 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 BLACK PLASTIC datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf