Vicor Corporation V48C3V3T50BG
V48C3V3T50BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3T50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V48C3V3T50BG.pdf
Availability of V48C3V3T50BG
QUANTITY
V48C3V3T50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3T50BG
Internal Part NumberEIS-V48C3V3T50BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3T50BG
Related LinksV48C3V, V48C3V3T50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3T50BG Details Description
Related parts for V48C3V3T50BG
DIODE VHF VAR CAP 30V SOT-23 datasheet.pdf
66429-69-QKE HDR 2X10 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL Y,Y datasheet.pdf
IC FPGA 107 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf