Vicor Corporation V48C3V3T75B
V48C3V3T75B picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3T75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3T75B.pdf
Availability of V48C3V3T75B
QUANTITY
V48C3V3T75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3T75B
Internal Part NumberEIS-V48C3V3T75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3T75B
Related LinksV48C3, V48C3V3T75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3T75B Details Description
Related parts for V48C3V3T75B
IC CPLD 128MC 10NS 100FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR VERTICAL SMD 5V datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf