Vicor Corporation V48C3V3T75BG
V48C3V3T75BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C3V3T75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V48C3V3T75BG.pdf
Availability of V48C3V3T75BG
QUANTITY
V48C3V3T75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C3V3T75BG
Internal Part NumberEIS-V48C3V3T75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C3V3T75BG
Related LinksV48C3V, V48C3V3T75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C3V3T75BG Details Description
Related parts for V48C3V3T75BG
IDC CABLE- AKP50A/ AE50M / AKP50 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 1% 100V 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
FUSE F/A TLECOM 6A 170VDC PC MN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CABLE SGL END R/A FEMALE 4POS 6M datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.25A 6WSON datasheet.pdf