Vicor Corporation V48C48C75B
V48C48C75B picture photo
Mfg. Part Number
V48C48C75B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48C75B.pdf
Availability of V48C48C75B
QUANTITY
V48C48C75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48C75B
Internal Part NumberEIS-V48C48C75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48C75B
Related LinksV48C4, V48C48C75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48C75B Details Description
Related parts for V48C48C75B
CARD EDGE CONN 20 POS W/FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET SIMM 72POS T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf