Vicor Corporation V48C48C75BS
V48C48C75BS picture photo
Mfg. Part Number
V48C48C75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48C75BS.pdf
Availability of V48C48C75BS
QUANTITY
V48C48C75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48C75BS
Internal Part NumberEIS-V48C48C75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48C75BS
Related LinksV48C4, V48C48C75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48C75BS Details Description
Related parts for V48C48C75BS
IC ENCODER HS SERIES 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOARD EVAL LMZ14202EXT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf