Vicor Corporation V48C48E75B2
V48C48E75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48E75B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48E75B2.pdf
Availability of V48C48E75B2
QUANTITY
V48C48E75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48E75B2
Internal Part NumberEIS-V48C48E75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48E75B2
Related LinksV48C4, V48C48E75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48E75B2 Details Description
Related parts for V48C48E75B2
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT OSD BRD W/CBL DVI datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf