Vicor Corporation V48C48E75BF2
V48C48E75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48E75BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48E75BF2.pdf
Availability of V48C48E75BF2
QUANTITY
V48C48E75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48E75BF2
Internal Part NumberEIS-V48C48E75BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48E75BF2
Related LinksV48C48, V48C48E75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48E75BF2 Details Description
Related parts for V48C48E75BF2
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 220MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
HEAT SHRINK YEL 1.5" X 4' datasheet.pdf
RES SMD 291 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf