Vicor Corporation V48C48H75BS2
V48C48H75BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C48H75BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V48C48H75BS2.pdf
Availability of V48C48H75BS2
QUANTITY
V48C48H75BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C48H75BS2
Internal Part NumberEIS-V48C48H75BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C48H75BS2
Related LinksV48C48, V48C48H75BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C48H75BS2 Details Description
Related parts for V48C48H75BS2
IC 4 TO 20MA TRANSMITTER 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
LED 3LEVEL RED/YLW/GRN PC MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf