Microchip Technology PIC16LF1503-I/ST
PIC16LF1503-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1503-I/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16LF1503-I/ST.pdf
Availability of PIC16LF1503-I/ST
QUANTITY
PIC16LF1503-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1503-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1503-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Conversion 27/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1503-I/ST
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1503-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1503-I/ST Details Description
Related parts for PIC16LF1503-I/ST
CONN HEADER 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN JACKSCREW FEMALE MINI-BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 44K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7953K OHM 0.3W 0.01% RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO216 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf